Jak, se ze mě stal kouč.

Bylo nebylo…. Né, vážně.

Bylo to v roce 1996, kdy jsem se potkal MLM. Součástí, byl i program osobního rozvoje. Takže semináře, knížky a v té době i první nahrávky na kazetách.

Nevydržel jsem moc dlouho. To nejcennější, co jsem z krátkého působení odnesl bylo, že mám svůj život ve svých rukách, co sním udělám, je moje volba a moje zodpovědnost. Byl jsem mladej, blbej a chtěl změnit svět. Rozhodl jsem se, budu podnikat. S přívalem informací, rostlo i mé ego a přišel i první pád. Návrat do zaměstnání.

Netrvalo to, ale dlouho a už jsem zase hledal cesty, jak se osvobodit. Vzal jsem si úvěr a pronajal si restauraci. Jak se říká, na podnikání, je jeden málo a dva je moc. Nás bylo pět. Jak to mohlo dopadnou? Já makal a splácel dluhy a ostatní…. Škoda mluvit. Takže druhý pád a znovu na chvíli, návrat do zaměstnání.

Další hospoda. Všechno běželo skvěle a tak jsem si přibral penzion. A k tomu se znovu pustil i do osobního rozvoje. Opět v rámci MLM. Knížky, semináře, jen kazety nahradila CD. Dařilo se nám. Opět jsem chtěl měnit svět.

Až do krize 2008. Propad tržeb na 30%  jsem se snažil ustát 2 roky. Hledal jsem pomoc, ta však nepřišla. Tenkrát za mnou bylo i pár lidí, kteří mi dávali různé rady. Co bych měl, nebo neměl dělat. Vždy, v tom, ale byl i jejich osobní prospěch. Penzion jsem pustil. Zároveň i zjistil, že ten, kdo se nazýval lídrem týmu, byl jen obyčejný podvodník. Změnil jsem obor.

Začala moje realitní kariéra. Dlouho mi trvalo, než jsem se chytil, ale povedlo se. Nepřestal jsem číst, vzdělávat se. Věřím, že právě to rozhodlo, že jsem dostal nabídku, na regionálního ředitele v investiční společnosti.

Zde jsem se opravdu našel. Práce s lidmi mě bavila. Mohl jsem zde předávat zkušenosti a moudrosti z knih. Přednášet mi dělalo opravdovou radost. Samotného, mě práce posouvala dopředu. Nejvíc se naučíte, když sami učíte. Tým se rozrůstal a obraty rostly. Měl jsem pocit, že měním svět.

Tehdy jsem se poprvé setkal s někým, kdo si říkal kouč. Znělo to vznešeně. Těšil jsem se na setkání. Vyklubal se z něj, ale jen motivační guru, který razil, že stačí myslet pozitivně, poslat objednávku a vesmír, už vše zařídí.

V rámci svých školení a porad jsem pořád hledal cesty, jak posilovat leadership svůj i lidí v týmu. Jak na motivaci, organizaci času. Jak zlepšovat vztahy. A tak se stalo, že jsem vyplnil na FB, jakýsi dotazník, "Jaký jsi leader?" Na základě něho, mně volali z jedné firmy a nabídli mi koučování zdarma. Byl jsem zvědavý a tak jsem kývnul. Kouč si počínal skvěle. Velmi rychle mě navedl na moje slabé místo a nechal mě hledat řešení. Dnes vím, že svůj názor, který mi na konci sdělil, si měl nechat pro sebe.

Byl jsem unešený. Tohle chci umět. To mě a můj tým, vystřelí do oblak!

„Jak to mám udělat, abych byl kouč?“ „Musíš udělat test, jestli na to máš!“

Neměl jsem.

„Ale, když zaplatíš, uděláme ti analýzu, ať víš, kde máš slabiny!“

Nechci poslouchat, proč něco nejde. Tak jsem jsme se rozloučili.

Jenže, já se vzdát nechtěl. Našel jsem si pozvánku na večer „Jak být koučem“.  Najednou po všem tom hledání, jsem věděl, že jsem správně.

Přihlásil jsem se do úvodního dvou dne „Základy koučovacího přístupu“ a tam, jsem se jen utvrdil. Toto je cesta, kterou chci jít. Následoval samotný kurz, první koučování spolužáků a kamarádů a už mě to nepustilo. Práce s klienty, ukotvení návyků a přenesení dovedností do osobního i pracovního života, jsem zakončil certifikací ACC od ICF (International Coach Federation). Tím, ale nekončím. Naopak.

Dnes, je koučování moji hlavní náplní a s každým dalším klientem, se posouvám dál. Nejvíc mě ale těší, když vidím posun u svých klientů. To, že oni sami najdou řešení, převezmou odpovědnost a naplní ho.

 

V koučinku jsem našel to, co jsem hledal. Mít možnost ovlivnit životy lidí kolem sebe a tak, i trochu, změnit svět k lepšímu.

 

Chcete se i Vy, v životě nějakou změnu? Napište mi!

 

 

 

pavelroob.cz

Vytvořil Mějweb © PavelRoob  2021. Všechna práva vyhrazena.